הדברת עכברים

הדברת עכברים בסביבת מגורים עירונית

מכרסמים הם אחת ממשפחות המזיקים הנפוצות והמזיקות ביותר, אשר חיות בסביבת האדם ו"נהנות" משפע המזון ומקומות המסתור שהוא מספק להן. מכרסמים, כלומר- חולדות, עכברים ודומיהם, הינם יצורים חמקמקים וקשה מאד לגלותם, בעיקר את העכברים. הם יוצאים ממחבואם בשעות הלילה, זריזים וחרישיים, מכרסמים במלאי המזון שבמטבח, בניירת שבמגירות, ואפילו בציפויים פלסטיים של כבלים חשמליים. העדויות היחידות להימצאותם הן אריזות מזון מכורסמות, חפצים נגוסים וכמובן גללים קטנטנים וכהים דמויי אורז. קשה למצוא וללכוד את העכברים, שפלשו לביתכם, ולשם כך יש צורך בשירותי הדברת עכברים מקצועית.

כיצד מתבצעת הדברת עכברים באזור עירוני?

אזורים עירוניים בהם עלולה להתרבות אוכלוסיית המכרסמים יכולים להיות אזורי תעשייה, אזורי מסחר צפופים כגון מרכז העיר בו ישנן מסעדות למכביר וקרבה לפתחי ביוב ומוקדי אשפה, וכמובן באזורי מגורים. כאשר מתגלה בעיית מכרסמים באזור עירוני, נמצאת הדברת עכברים או מכרסמים אחרים בסמכות ובאחריות מחלקת התברואה בעירייה. צורת ההתמודדות עם הבעיה מתחלקת לשני חלקים, האחד הוא ביצוע פעולות ניקיון מקיפות כדי לסלק את מוקדי המשיכה של המזיקים ולמנוע התרבות בעתיד, והשני הוא פעולות של הדברת עכברים באמצעות מלכודות (במקומות מוגדרים) או פיזור גרגרי דגנים מורעלים וצבועים.

סוגי מלכודות:

היות והשימוש בפיתיונות מורעלים בסביבה הביתית אסור, ובמיוחד בבתים בהם גלדים ילדים ו/או חיות מחמד, קיימות מלכודות מסוגים שונים הלוכדות את העכבר באופן שונה. קיימת מלכודת דבק אליה נדבקות רגלי העכבר, מלכודת קפיץ בתוכה מונח פיתיון כלשהו וכאשר עכבר נלכד בה הוא נהרג מיד, וכן מלכודת עם סוגר קפיצי שרק לוכד את העכבר. יעיל ורצוי להניח את המלכודות במסלולים המשוערים בהם הולכים העכברים, ולרוב מן הסתם הם עושים זאת סמוך לקיר.
הדברת חולדות ועכברם ע"י פיתיונות ללא רעלים הדברת עכברים במלכודות עכברים וחולדות זה מזרחי הדברות

הסוד נמצא במניעה במרכזיה

כאשר מכרסמים מתרבים באזור מגורים עירוני, הדבר מעיד על שמירה לא נאותה של הסביבה, כגון פינוי אשפה לא סדיר, נקודות ביוב פתוחות ומוזנחות, פחי אשפה פתוחים או שבורים ועוד. הקפדה על ניקיון בחדרי האשפה, שמירה על הפחים ומכסי הביוב, ופינוי סדיר של אשפה, מהווים מניעה לתופעה.