חולדות

הדברת חולדות

הדברת חולדות- להרחיב את מעגל ההדברה

רוב בעלי הבתים והעסקים בישראל, הסובלים ממכת מכרסמים, לא מצליחים להבחין או לדעת האם מדובר על עכברים או על חולדות, במיוחד כאשר מדובר בגורי חולדות הדומים בגודלם ובאורכם לעכברים בוגרים. נוכחות של עכבר או חולדה מהווה תמרור אזהרה מפני הימצאות קבוצה גדולה של מכרסמים בתוך המתקן מפני שחולדות ומכרסמים הם בעלי חיים קהילתיים החיים בקבוצות גדולות.

הדברת חולדות היא צעד חשוב מאין כמותו על מנת לבער את הנגע מקרבת בני האדם, המזון ובכלל, עצם נוכחות חולדות בבית או בעסק פירושו העלאת הסיכוי, והסיכון, לחלות במחלות ולפגוע פגיעה ממשית ופיזית בנו ובבני ביתנו.

עכברים וחולדות, כמכרסמים, נוטים להעביר את שיניהם על פני כל חוט, פריט לבוש או רהיט שנקלע בדרכם משום שבעוד השמיעה שלהם מצוינת ומשמשת להם ככלי עבודה עיקרי, הרי שחוש הראיה שלהם, כחיות הפעילות בעיקר בלילות, לוקה מאוד וקשה להם להבחין בין חוט חשמל למזון ובין מזון לאצבע אנושית.

הדברת חולדות, הגם שמעשה זה לא נשמע הומאני במיוחד הדברה, היא כורח המציאות בכל יישוב חקלאי, עירוני או כפרי, ובכלל, בכל מקום בו נמצאים אנשים ונוכחות המכרסמים עלולה לפגום באיכות החיים וברמת החיים. מלכודות עכברים קלאסיות לא יתאימו, בהרבה מקרים, להדברת חולדות בשל ההבדלים הפיזיים בין שני המכרסמים הללו. בעוד שהעכבר רזה וצנום יותר וזנבו ארוך מגופו, הרי שהחולדה מלאה יותר וחזקה יותר, כך שמלכודות דבק או מלכודת עכברים קפיצית אולי תפצע אותה אך לא תמנע ממנה לברוח ולהתחמק. גרוע מכך, חולדות הן חיות לומדות המסוגלות לא רק לנתח מצבים וללמוד לקח, אלא אפילו להעביר את הידע והנמשל לשאר הלהקה. לדוגמא, חולדה שראתה פגר חולדה ליד מלכודת או ליד מזון מורעל תודיע על כך לשאר הקבוצה שתישאר במסתרים במשך תקופה או פשוט תתעלם מכל דבר דומה לתיאור שנתנה החולדה.

הדברת חולדות יעילה, והאמת, פחות כואבת לעין והרבה יותר אנושית לבעל החיים, היא הדברה "ירוקה" שאינה פוצעת או מטילה מום על החולדה אלא משתמשת בנשק השמיעה החזקה של החולדה כנגדה. הפצת צלילים גבוהים מזה שיכול האדם לשמוע יוצרת אי נעימות לחולדות ומקשה עליהן לשוחח בינן לבין עצמן ולהעביר מסרים חשובים, אלו גורמים להם לחפש מקום מחיה אחר, צורם פחות ושקט הרבה יותר. פרעושיםהדברת פרעושים